Kids Akademi temel amacı eğitimin gelişmesine ve daha iyiye doğru evrilmesine katkı sağlamak olan bir kurumsal danışmalık firmasıdır.

Kids Akademi
Genel Merkez

6754 Sokak No:5

Mustafa Kemal Mahallesi

Karşıyaka / izmir / Turkiye

Egzema – Atopik Dermatit

February 19, 2017

Bebeklerimizin cildini çok etkileyen bu durum nedir? Ne zaman olur? Ne yaparsak fayda sağlarız? Hep birlikte göz atalım…

 

Egzema nedir?

 

Egzema ailevi geçişi olan hassas ve kuru cilt tipidir. Genelde yanaklarda 2 ile 6 aylıkken başlar. Döküntü en sık dirsek, el bileği ve diz bölgesinde bulunur. Bazen boyun, ayak bileği, ve ayaklarda da bulunabilir. Döküntü kaşıntılı ve kırmızıdır. Eğer o bölge kaşınırsa döküntü şişer ve sulu bir hal alır.

 

Neden olur?

 

Eğer çocuğunuzda astma veya saman nezlesi (alerjik rinit) varsa veya başka aile fertlerinde egzema varsa, çocuğunuzun egzema olasılığı artar. Kızarık bölgede alevlenmeler özellikle tahriş edici maddelerle temas olursa gelişir (sabun, klor). Sıcak banyolar veya duşlar da şikayetleri arttırabilir.

 

Egzeması olan çocukların %30’unda bazı gıdalar da alevlenmelere yol açabilir. Eğer belli bir gıdanın alevlenmelere yol açtığından şüphe duyuyorsanız, o gıdayı iki hafta vermeyin. Sonra verin ve kaşıntı veya sulanmanın olup olmadığını değerlendirin. Oluyorsa bu gıdayı not edin ve doktorunuza ne yapmanız gerektiği konusunda danışın. Büyük ihtimalle doktorunuz size o gıdanın yerini alabilecek besinlerden bahsedecektir.

 

Ne kadar sürer?

 

Bu uzun süre devam eden bir durumdur ancak erginlik çağından sonra genelde yok olur. Hedef bu durumu kontrol etmektir, tedavi etmek değil. Kaşıntının önüne geçecek tedaviler daha da ağırlaşacak olan döküntülerin önüne geçer.

 

Tedavi ve Önlem

Bu durumda tedavi için ne yapılır?

 

Steroid içeren krem veya merhemler:

Steroidli krem veya merhemler egzemanın kaşıntısını kontrol etmeyi amaçlayan başlıca tedavidir. Genelde çoğu çocuklar 2 çeşit steroid kreme ihtiyaç duyarlar: biri hafif egzemada önlem amaçlı kremdir diğeri ise alevlenmeler başladıktan sonra o durumu yatıştırmaya çalışan daha güçlü steroid kremleridir.

 

Önleyici steroid krem: